پرش لینک ها
دوره‌های آموزش میکروتیک

معرفی دوره‌های آموزش میکروتیک

دوره‌های آموزش میکروتیک یک پیش‌نیاز برای استفاده، راه‌اندازی و اجرا و صدالبته نگه‌داری شبکه، تجهیزات و سیستم‌عامل شرکت میکروتیک است. درصورتی‌ که فعال حوزه شبکه و تجهیزات مرتبط با آن هستید و می‌خواهید سطحی وسیع‌ تر از علوم رایانه را بیاموزید بهره‌گیری از این دوره‌ها می‌تواند راه نجات‌ بخش شما در وضعیت فعلی بازار باشد.
میکروتیک یک شرکت معروف و محبوب کامپیوتری است که در زمینه توزیع سیستم‌ عاملی مبتنی بر یونیکس، لینوکس، تجهیزات شبکه و پروتکل‌های ایمن‌ سازی به‌ صورت حرفه‌ای و تخصصی فعالیت می‌کند. این شرکت برای بهره‌گیری از این تجهیزات و یادگیری مهارت‌های خود، دوره‌هایی را تدارک دیده است.
MikroTik Certified Network Associate بدون شک اولین و لازم‌ترین مسئله برای ورود به این پلتفرم خواهد بود.

منظور از میکروتیک چیست؟

میکروتیک یک بستر بزرگ و مهم، یک شرکت شناخته شده و موفق در زمینه توسعه انواع سخت‌افزارهای شبکه، سیستم‌عامل اختصاصی میکروتیک مبتنی بر یونیکس و … است درست مانند سیسکو و سایر شرکت‌ها. به‌هرحال بهره‌گیری از این امکانات، قابلیت‌ها و سخت‌افزارها، نیاز به طی دوره‌های مختلف خواهد داشت. این دوره‌ها سطح‌بندی شده و در دسته‌بندی‌هایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم قرار می‌گیرند.
دوره‌های آموزش این سیستم در هفت گروه و سه سطح برگزارمی گردد. سطح اولیه پایه، دوم نیمه‌حرفه‌ای و سوم حرفه‌ای که بالاترین و تخصصی‌ترین سطح خواهد بود که بسته به نوع آموزش و مدرکی که ارائه می‌گردد، آزمون‌هایی برگزار خواهد شد که سطوح حرفه‌ای بودن یا میزان تسلط اشخاص را مشخص می‌کند.

دوره‌های آموزش میکروتیک شامل چه مواردی است؟

  1. MTCNA – MikroTik Certified Network Associate
  2. MTCRE – MikroTik Certified Routing Engineer
  3. MTCWE – MikroTik Certified Wireless Engineer
  4. MTCTCE – MikroTik Certified Traffic Control Engineer
  5. MTCUME – MikroTik Certified User Management Engineer
  6. MTCINE – MikroTik Certified Inter-networking Engineer

شش رکن اصلی دوره‌های میکروتیک هستند که توسط مجتمع‌های آموزشی مختلف در سراسر دنیا برگزار می‌شوند. البته در مورد معتبر بودن مدارک ارائه شده توسط این مراکز ضد و نقیض‌های بسیاری مطرح است.

MCTNA: این دوره اساسی‌ترین و پایه‌ترین زمینه ورود به شبکه‌های میکروتیک است.
MTCRE: به‌عنوان مهندسی مسیریابی شناخته می‌شود و پیش‌نیاز آن دوره قبل است، شما در این فصل با راه‌اندازی روترها، سخت‌افزارها و مسیریابی آشنا می‌شوید.
MTCWE: تحت عنوان مهندسی مسیریابی شبکه‌های بی‌سیم شناخته می‌شود و در آن Point-to-Point یا Point-to-Multipoint فراگرفته می‌شود.
MTCTCE: دوره مهندسی کنترل و ترافیک شبکه، زمینه‌ای دیگر است که به‌واسطه آن کنترل پهنای باند، مدیریت دیوار آتش و مفهوم Packet Flow آموخته خواهد شد.
MTCUME: در این دوره‌های آموزش میکروتیک، شما مدیریت کاربران، رادیوس سرور و خدماتی چون هات اسپات را می‌آموزید و برای اجرای پروتکل‌های رمزنگاری آماده خواهید شد.
MTCINE: سطح یکی مانده به آخر در دوره‌های آموزش میکروتیک، مبتنی بر دوره شبکه‌های مبتنی بر مهندسی درون‌شبکه‌ای شرح داده شده و پروتکل‌های مسیریابی روترها فراگرفته می‌شود.
MTCIPv6E: این زمینه نیز، سطح آخر و یادگیری تمامی مفاهیم مرتبط با IPv6 در میکروتیک خواهد بود.

سطح اولیه و مبتدی میکروتیک

در دوره‌های آموزش میکروتیک، سطوح اولیه به یادگیری RouterOS و میکروتیک منتهی خواهد شد. در واقع MTCNA را دریچه ورود به این سیستم می‌دانند. شما در آن، با تجهیزات زیرساختی قدرتمندی که این شرکت طراحی کرده است آشنا شده و سپس می‌توانید پایه و اساس را به‌درستی بیاموزید.
دوره‌های مهندسی شبکه، اسکریپت‌نویسی، هک و امنیت شبکه نیز زمینه‌های مهم دیگری هستند که در لابه‌لای این دوره‌ها فراگرفته خواهند شد. گواهینامه پایه، MTCNA (همکار شبکه معتبر MikroTik) یا گواهی پیشرفته شامل MTCWE، MTCRE، MTCTCE یا MTCUME از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که یک علاقه‌مند به بازار کار شبکه می‌تواند با ورود به آن‌ها و استفاده از مبناهای آموزشی تخصصی، سطح بالاتری از علم شبکه را بررسی کند.

بازار کار دوره‌های آموزش میکروتیک چگونه است؟

دوره‌های آموزش می‌توانند برای ورود به بازار کار مفید باشند. شما با طی هرکدام از آن‌ها، پیش‌نیازهای حیاتی دوره‌های پیشرفته‌تر و تخصصی‌تر را به دست خواهید آورد.

• Routing
• Firewall
• Quality of Service
• Load Balancing
• DHCP Server
• NAT (Network Address Translate)
• Proxy Server
• Wireless
• VPN (Virtual Private Network)
• MPLS
• Radius , User Management

درصورتی‌که قصد استفاده از هرکدام از پلتفرم‌ها و پروتکل‌های شبکه و مدیریت را داشته باشید میکروتیک با تجهیزات و سیستم‌عامل خود، به‌واسطه سطح ایمنی بالا به شما در این مورد کمک خواهد کرد. روترهای این شرکت سخت‌افزارهای قدرتمندی هستند که سطح ایمنی فوق‌العاده بالایی داشته و می‌توان از آن‌ها برای مسیریابی و همین‌طور تأمین امنیت شبکه و… استفاده کرد. همسان‌سازی و استفاده از هرکدام از این تجهیزات، نیاز به تسلط محیط نرم‌افزاری و توسعه‌های سخت‌افزاری خواهد داشت که در دوره‌های آموزش میکروتیک، این موارد ذکر و به کارآموز توضیح داده خواهد شد.

مزایای یادگیری و حضور در دوره‌های آموزش میکروتیک

حضور در دوره‌های میکروتیک در درجه اول یک زمینه‌ساز برای ورود شما به دامنه‌ای از مشاغل پردرآمد است. همین‌طور سرورهای میکروتیک امروزه در بسیاری از شرکت‌ها، استارتاپ‌ها، کسب‌وکارها و مجموعه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و بخش مهمی از زیرساخت شبکه را می‌گستراند.
از میکروتیک در مقایسه با دیگر سرویس‌های موجود، می‌توان برای کاهش هزینه‌ها و زمان استفاده کرد. سرعت آن فوق‌العاده بالا است و روترهای بهره‌برداری‌شده، به‌مراتب سرعت بوت بهتری دارند و در عملیات اتصال و دریافت داده‌ها قدرتمندتر عمل می‌کنند. همین‌طور نصب و راه‌اندازی این سرویس‌ها، امروزه در بسیاری از شرکت‌ها لازم است. با وجود تحریم‌ها و هزینه‌های بالا، متقاضیان بیشتری در ایران ترجیح می‌دهند که به سراغ آن بروند.

پله آخر: کدام دوره آموزش میکروتیک کامل‌تر است؟

دوره‌های آموزشی جامع میکروتیک، باید حتماً به‌صورت استاندارد و با رعایت تمامی موارد ایمنی و… برگزار شوند. اهمیت بروز بودن این دوره‌ها زمانی مشخص می‌گردد که یک شخص، وارد بازار کار شده و قصد راه‌اندازی سیستم شبکه یک مجموعه را بر عهده داشته باشد. میکروتیک، یک استاندارد حرفه‌ای، تخصصی و ویژه است. دقت کنید که حتماً مدرک اخذ شده توسط شما، مورد تأیید شرکت میکروتیک باشد.
در این مورد ضد و نقیض بسیار وجود دارد. وب‌سایت‌های مختلفی نیز در فضای اینترنت و در موتورهای جستجو، تحت عنوان عامل دوره‌های آموزش میکروتیک فعالیت می‌کنند. در حال حاضر پارسیس ارتباطات، برگزارکننده کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی میکروتیک است. این مجموعه مجوزهای فعالیت و امتیاز نمایندگی رسمی میکروتیک را از سال 1391 دریافت نموده و به علاقه‌مندان، امکان دریافت مدارک معتبر و البته قابل استناد بین‌المللی، آموزشی در زمینه‌های توسعه شبکه‌های زیرساخت، سرور و… را می‌دهد.

پیام بگذارید